بندر لنگه.....بم.......هائیتی........هارپ؟؟!!

لطفاً اول این فیلمو که در سواحل بندر لنگه گرفته شده  ببینین!

این کلیپ کمتر از یک دقیقه است و به شما توصیه می شود هنگام تماشا به قرمزی روی سطح آب دقت کنید.

داستان از این قراره که چند ماه پیش یکی از دوستان این فیلم رو در اختیار من قرار داد و گفت یکی از ساکنین بندرلنگه این فیلم رو گرفته و در توضیحش گفته: "دو هفته قبل زلزله زیاد میومد که کمتر از 3 ریشتر بود. در موقع زلزله بعضی از قسمت های دریا برای چند لحظه قرمز میشد و در این دو هفته ماهی ها میمردند و بعضی ها هم سوخته بودند. بعد چند روز بوی بد (مثل بوی فاضلاب) از طرف دریا به سمت شهر اومد.
در اخبار استان گفته بود که این به خاطر جلبک های سمی در دریا است (که من در این ٢٧ سالی که در بندرلنگه بودم جلبک سمی نشنیده بودم). بعد از این اعلام کرد که ماهی های بعضی مناطق استان را کسی مصرف نکند.
من خودم وقتی یک هفته زلزله پشت سر هم میکرد گفتم حتما کوه آتشفشان توی دریا است. حالا با دیدن فیلم این حادثه عجیب در دریا نمیدونم نظر دوستان چیه..."

این سرآغاز کنجکاوی من بود تا اینکه رسیدیم به زلزله مهیب هائیتی! خوب بنا بر رشته کاری و تحصیلیم همیشه هر زلزله ای تو هر نقطه دنیا رخ میده اخبارشو دنبال میکنم. اما این یکی فرق داشت چون تو این مورد شایعاتی منتشر شد که این زلزله وحشتناک رو  یه جورایی به اون واقعه بندر لنگه و بعد هم زلزله بم ربط می دادند! و حلقه اتصال این وقایع هم چیزی نبود جز:

هارپ!

این یعنی چی؟

یعنی:

High Frequency ActiveAuroral ResearchProgram    (HAARP)

یا به عبارت دیگه: برنامه پژوهشی یونوسفر فعال با فرکانس بالا

(یونوسفر یا یون کُره همون لایه ای از جوه که امواج رادیویی موج کوتاه ((Short Wave=SW رو به سمت زمین منعکس میکنه و شما رو قادر میسازه تا رادیو فلان کشور اونور کره زمین رو از طریق رادیو دریافت کنین)

                            

 اصولا امواج آنتن ها پس از اصابت به یونوسفر و بازگشت به زمین قادرند نه تنها به عمق دریا بروند بلکه فراتر رفته و به اعماق زمین نیز وارد میشوند و عملکرد آن بمانند "رادیوترموگرافی" (Radio Thermography) است که امروزه زمین شناسان برای  اکتشافات مخازن مختلف شامل گاز و نفت استفاده می کنند.  وقتی یک موج کوتاه "رادیوترموگرافی" به داخل زمین فرستاده می شود به لایه های مختلف برخورد کرده و آن لایه ها را به لرزه در آورده و از آن لرزش صدایی با فرکانسی مخصوص تولید و به سطح زمین باز می گردد که زمین شناسان از صدای بازگشتی قادرند مخازن زیرزمین را شناسایی کنند. تفاوت در اینجاست که رادیوترموگرافی سیستمی است با قدرتی به کوچکی ٣٠ وات که می تواند لایه های زیر زمینی را به ارتعاش درآورد، حال آنکه هارپ سیستم فوق العاده پیشرفته تری است که همان لایه های زمین را می تواند با استفاده از قدرتی برابر با ١,٠٠٠,٠٠٠,٠٠٠ (یک میلیارد)  تا ,١٠,٠٠٠,٠٠٠,٠٠٠ (ده میلیارد) وات بلرزاند! بدیهی است که هر چقدر قدرت امواج بیشتر می شود, تاثیراتش بر روی یونوسفر بالاتر می رود. قصد ندارم  این پست رو به یک پست علمی خسته کننده و گنگ تبدیل کنم اما چون شایعات مهمی در این رابطه مطرحه و به نظر عده ای پای کشور ما هم درمیونه شاید بد نباشه توضیحاتی در این زمینه که با استفاده از منابع مختلف جمع آوری کرده ام، ارائه کنم. جالبه که در مورد هارپ دو عقیده کاملاً متضاد وجود داره!

1- عقیده رسمی و خوش بینانه:

 هارپ یک پروژه پژوهشی است که در سال ۱۹۹۳ (1372)برای بررسی و پژوهش درباره لایهٔ یونوسفر با  استفاده از امواج رادیویی مافوق کوتاه ELF/ULF/VLF تاسیس شده‌است. این سیستم در حال حاضر از یک مجموعه آنتن‌های مخصوص شامل ۱۸۰ برج آنتن آلومنیومی به ارتفاع ۵٠/٢٣متر تشکیل شده که بر روی زمین پهناوری به مساحت ۲۳٬۰۰۰ متر مربع در آلاسکا نصب شده‌ اند. این آنتن‌ها امواج  ELF/ULF/VLF را با  توان ۳٫۶ مگاوات تولید کرده و به یونوسفر می‌فرستند. این تاسیسات مشترکاً توسط نیروی هوایی آمریکا، نیروی دریایی آمریکا، دانشگاه آلاسکا در فیربنکس و نزدیک به ۱۵ دانشگاه آمریکایی دیگر اداره و استفاده می‌شود. شرکت سازنده این تاسیسات، شرکت BAE Advanced Technologies است.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

  2-نظریه بدبینانه:

تاکنون نظریات متعددی در مورد «خطرات پروژه» و یا استفاده از این تاسیسات بعنوان یک سلاح عنوان گردیده و عده ای معتقدند هارپ (HAARP) یک پروژه تحقیقاتی است که در ظاهر برای بررسی و تحقیق درباره لایه یونوسفر (Ionosphere)  و  مطالعات معادن زیر زمینی تاسیس شده ولی در واقع "پروژه ای با تکنولوژی جنگ ستارگارن"  به منظور  کامل کردن یک سلاح جدید می باشد.  ایجاد وقوع زمین لرزه‌های متعدد در مناطق مختلف جهان تا کنترل آب و هوا و ده‌ها ادعای مختلف در مورد پروژه هارپ عنوان گردیده‌است. مشهورترین این ادعاها از طرف گزارش روزنامه پراودا در روسیه و نیز هوگو چاوز در سال ۲۰۱۰ مطرح گردید که در آن مدعی شدند آمریکا با این تاسیسات زلزله هائیتی را خلق کرد. پرس تی‌وی نیز به نقل از نیروی دریایی روسیه مدعی شد که هارپ ایران را هدف قرار داده بود اما «اشتباهاً هائیتی مورد اصابت امواج زلزله‌ساز آن قرار گرفت». پیشتر، اعضای دومای روسیه نیز در سال ۲۰۰۳ از وجود هارپ ابراز نگرانی کرده بودند. مشابها، برخی نیز مدعیند که توفان کاترینا توسط تاسیسات مشابه روسها به وجود آمد تا به آمریکا ضرر بزند. در سال ۱۹۹۹، کمیسیون روابط خارجه و امنیت و دفاع اروپا در گزارشی به پارلمان اروپا از احتمال استفاده از هارپ بعنوان یک سلاح ابراز نگرانی کرده و خواستار پایبندی به مفاد قطعنامه‌های سازمان ملل در اینباره گردید.

آیا این تکنولوژی فقط در اختیار آمریکاست؟

خیر! اتحادیه اروپا در نروژ و روسیه در «نیژنی نووگورود» نیز تاسیسات مشابهی در حال فعالیت دارند که از هارپ پرقدرت‌تر می‌باشند. به گفتهٔ روزنامه روسی پراودا در سال ۲۰۰۵، «در حالیکه سیاستمداران روسی در مورد پروژهٔ هارپ کماکان ابراز وحشت می‌کنند، اما به این نکته کاملا بی‌توجهند که روسیه تاسیسات همانندی در ۱۵۰ کیلومتری شمال نیژنی نووگورود دارد و مدتهاست مورد استفاده دانشمدان روسی بوده‌است». در مقایسه با هارپ ۳٫۶ مگاواتی، سایر تاسیسات مشابه جهان بر حسب Effective Radiated Power عبارتند از:

EISCAT در نروژ با قدرت ۱۳۰۰ مگاوات

* فرستنده صدای آمریکا در دلانو در کالیفرنیا با قدرت ۳۰ مگاوات

SURA یا Radiophysical Research Institute در روسیه با قدرت ۱۹۰ مگاوات

*  آرسیبو با قدرت ۲۰ مگاوات

HIPAS یا High Power Auroral Stimulation Observatory (آزمایشگاه پلاسمای دانشگاه یوسی‌ال‌ای در فیربنکس) با قدرت ۷۰ مگاوات

جنگ جوی
دکتر «روسالی برتل» دانشمند برجسته جهانی، در این باره، قاطعانه می‌گوید:
«دانشمندان نظامی دولت ایالات متحده با پرداختن به الگوها و نظام‌های جوی، در پی دستیابی به سلاحی بالقوه‌اند. از جمله شیوه‌های این برنامه، می‌توان به تقویت جریان توفان‌ها، تغییر مسیر جریان‌های جوی با هدف خلق سیل‌هایی هدف‌دار و یا دامن زدن به خشکسالی در مناطق مورد نظرشان اشاره نمود.»
در دهه 1970، «برژنسکی» مشاور اسبق امنیت ملی آمریکا در کتاب خود با عنوان «بین دو عصر» در این باره این گونه پیش‌بینی نمود: «تکنولوژی در آینده در اختیار رهبران دولت‌های بزرگ قرار می‌گیرد و توسل به شیوه‌هایی از جنگ‌های پنهانی که نیازمند حداقل نیروی انسانی است، جایگاهی خاص پیدا خواهد کرد که از جمله این گونه شیوه‌ها، می‌توان به دستکاری‌ها و تغییرات تعمدی جوی اشاره نمود که می‌تواند به خلق مثلاً  دوره‌هایی بلندمدت از خشکسالی و یا ایجاد توفان دامن زند.»

 دکتر «نیکلاس بگیج» دانشمند برجسته آمریکایی که از مخالفین جدی و از جمله افرادی است که در پی دامن زدن به مخالفت‌های عمومی علیه این برنامه است، هارپ را این گونه توصیف می‌کند:
«هارپ، تکنولوژیی است که بر پایه انتشار امواج رادیویی فوق‌العاده قدرتمند بنا نهاده شده است؛ امواجی که انعکاس یافتن‌شان به سطح یونسفر یا همان سطح فوقانی جو، سبب گرم شدن و بالا رفتن سطح آن می‌شود. در چنین شرایطی است که امواج الکترو مغناطیسی ارسال شده به زمین بازگشت نموده و در هر موجود جان‌دار و بی‌جانی نفوذ می‌کند.»
دکتر «روسالی برتل»، هارپ را به مثابه بخاری غول‌آسا برمی‌شمارد که می‌تواند به اختلالاتی عظیم در سطح یون کره دامن زده و نه تنها حفره‌هایی عظیم را در آن خلق کند، بلکه شکاف‌هایی طویل نیز در این سطح محافظ زمین که مانع اصلی برای هجوم اشعه‌های مرگبار جوی است، ایجاد می‌نماید.

گمراه نمودن افکار عمومی
هارپ صرفاً به عنوان برنامه‌ای علمی و تحقیقاتی به افکار عمومی معرفی شده است. ظاهراً بر طبق اسناد نظامی دولت ایالات متحده، مهم‌ترین هدف این پروژه، استفاده از یونسفر برای نیل به اهداف و مقاصد وزارت دفاع آمریکا است. یکی از مطالعات نیروی هوایی آمریکا، بدون اشاره صریحی به این پروژه، خاطرنشان می‌سازد که استفاده از تغییرات در یونسفر نه تنها می‌تواند به نابودی سیستم‌های رادار و مخابراتی دشمنان ما کمک کند بلکه از آن می‌توان به عنوان ابزاری جهت تغییر الگوی جوی سود جست.
طبق نظر دکتر «برتل» هارپ بخشی از نظام یکپارچه تسلیحاتی آمریکا است که به نحوی بالقوه در برگیرنده پیامدهای مخرب زیست محیطی می‌باشد. وی در این باره می‌گوید: «این پروژه، محصول پنجاه سال تلاش جدی برای نیل به اهدافی است ویرانگر که در راستای درک و نیز کنترل بر لایه‌های فوقانی جو شکل گرفته است. هارپ در حقیقت بخشی جداناپذیر از تاریخ طولانی تحقیقات فضایی با ماهیت و رویکردی نظامی است که پی‌آمدهای آن و نیز توسل به پروژه‌هایی از این دست می‌تواند هشداردهنده و هراس‌انگیز باشد. تلفیق این پروژه با آزمایشگاه‌های فضایی و موشک‌های موجود با هدف وارد ساختن میزان عظیمی از انرژی، می‌تواند تأثیری همپای یک بمب اتمی داشته باشد.»
به رغم این واقعیت، این پروژه گهگاه به عنوان محافظی فضایی در برابر سلاح‌های جدید به افکار عمومی معرفی شده و حتی ساده‌لوحانه‌تر این که بعضاً به عنوان ابزاری جهت اصلاح و محافظت از لایه ازن معرفی می‌شود. اگرچه هیچ شاهدی مبنی بر استفاده از این تکنولوژی ویرانگر توسط دولت آمریکا وجود ندارد، اما مسلماً سازمان ملل متحد بایستی به موازات پرداختن به تأثیرات جوی گازهای گلخانه‌ای، به موضوع و پیامدهای این سلاح مرگبار زیست محیطی نیز توجه نماید.
با این وجود هیچگونه سند یا مدرک مستدل علمی در پشتیبانی از تاثیرات هارپ و ادعاهای مربوطه تاکنون در مجامع علمی مطرح و یا منتشر نگردیده و توسط بسیاری از منتقدین «افسانه» و «نظریات توطئه‌انگیز» اطلاق گردیده‌اند.

برخی شایعات (یا واقعیتها؟)پیرامون هارپ:

* ٣٠ دقیقه قبل از زلزله ی سیچوان (Sichuan) در چین در سال ٢٠٠٨ واکنش گذاختگی یونوسفر در آسمان مشاهده شد و در پی آن زلزله هولناک ٨ ریشتری در آنجا به وقوع پیوست.  فیلم کوتاهی از این گداختگی را تماشا کنید.

                                    

 * هارپ می تواند کلیه اطلاعات معادن زیر زمینی کره زمین را در اعماق کم شناسایی نموده و کلیه تاسیسات زیرزمینی کشورهای دیگر را دقیقاً زیر مطالعه قرار دهد.

* ایجاد سونامی، خشکسالی، آتش فشان، سیل ها، طوفان هایی نظیر طوفان کاترینا در نیواورلئان (New Orleans) طوفان گونو در عمان و جنوب شرق ایران.

* انتقال نیروی برق از محل تاسیسات هارپ به نقطه ی دیگر از زمین و همچنین انتقال  برق از زمین به ماهواره ها.

* ایجاد اختلال در جریان برق و قطع برق شهری و اختلال در کار کامپیوتر هواپیماهای مسافربری (مقاله ای از شرکت بوئینگ (Boeing) در این رابطه

/ 63 نظر / 313 بازدید
نمایش نظرات قبلی
مغرور

اگه ایدی داری اد کن حوصله ام سر رفت

مغرور

خیار شور شدیم و تو جوابمون و ندادی.بای

مغرور

بیخی ولی سرعتت از سرعت لاک پشتی نت من که بدتر نیست.تو هم با خط شرکتی میایی؟

مغرور

شرکت نفتی هستی؟اگه اره که باید با تلفن شرکتی بیایی خط ثابتی که شرکت به کارمداش مید و همه چیش مفته.

مغرور

خیلی سرعتش پایینه خییییییییییییییییییییلی.ولی خوب از قدیم گفتن مفت باشه کوفت باشه[قهقهه]

sheyton

salam ghashanhg bod moafagh bashi[گل]

افسانه

سلام چندين بار با اين توضيحات در مورد پديده هارپ برخورد كردم اما راستش هيچوقت حوصله خوندنشون رو نداشتم ... بالاخره هرچي تكنولوژي پيشرفت ميكنه معايب و محاسن اين پيشرفت بيشتر خودشون رو نشون ميدن ... تولد يكسالگي وبلاگت هم مبارك باشه ... ما گل و شيريني نميخوايم .. همون نون و پنيري كه وعده شو داده بودين كو ؟[نیشخند]

هارپ

با سلام من در مرکز تحقیقاتی -- کار می کنم تمامی مظالب بالا را تایید می کنم موفق باشید

ملی

خیلی جالب بود. تولد وبت مبارک. [لبخند][گل] قالب جدید هم مبارک. [گل][گل]

هارپ

نظر بدبینانه صحیح تر است