"زیرآب‌ زن‌ها" چه افرادی هستند؟

با توجه به اینکه همگی ما کم و بیش در محل کار یا بعضاً در سایر مکانهایی که حضور اجتماعی داریم با افراد به اصطلاح «زیر آب زن» برخورد کرده و میکنیم این مطلب رو تقدیم میکنم تا شناخت بیشتری از این نوع افراد و نحوه مقابله با آنها و همچنین ریشه و سابقه این عبارت داشته باشیم:

 یک جامعه‌شناس گفت: برای مبارزه با پدیده زیرآب‌زنی باید برای شنیدن حرف‌های یک زیرآب‌زن، وقت نگذاریم.


"فاطمه بیات" در گفت‌ وگو با ایسنا، اظهارکرد: این موضوع یک پدیده فرهنگی بسیار مخرب است که خود کم‌بینی بسیاری از افراد و عقده‌های روان‌شناختی فرصت‌های به دست نیامده سبب ترغیب افراد به استفاده از این ترفند می‌شود و باید با شهامت جلوی این افراد ایستاد و این اقدامات را در گلو خلفه کرد و زمانی که افراد احساس کنند شنونده‌ای ندارند به تدریج این رفتارها حذف می‌شود.
وی افزود: در اسلام نیز برای مبارزه با این پدیده، غیبت حرام شده است و اگر شخصی به مسایل دینی پایبند باشد و به قباحت اعمال خود پی ببرد این پدیده کم‌رنگ می‌شود، از این‌رو باید به کودکان آموخت که به جای حسادت از موفقیت طرف مقابل الگوبرداری کنند و نقاطی را که سبب موفقیت وی شده‌اند شناسایی کنند که در این صورت، کودکان می‌آموزند به جای پایین کشیدن یک فرد، خود را بالا بکشند.
بیات خاطرنشان کرد: این موضوعات ریشه در آموزش خانواده دارد زیرا کسانی که دیدگاه وسیع دارند و منطقی هستند این کار را انجام نمی‌دهند و این در حالیست که افراد زیرآب‌زن نحوه رقابت سالم را آموزش ندیده‌اند و گاهی مشکلات شخصیتی و روان‌شناختی دارند.
وی اظهار کرد: افراد زیرآب‌زن با این تفکر که برای رشد خود باید جلوی رشد بقیه را بگیرند یک معادله غلط را انجام می‌دهند زیرا با این کار خود شخص نیز به جای رشد پسروی خواهد کرد. اگر این افراد توانستند در آینده رشد کنند و سرپرست یک گروه یا ارگانی شوند به مابقی کارمندان اجازه رشد نمی‌دهند و این نمود بزرگ یک مشکل روان‌شناختی در جامعه است.
این جامعه‌شناس تأکید کرد: اولیاء باید برای تربیت کودکان بیشتر وقت بگذارند و نسبت به اعمال خطرناک کودکان نظیر حسادت، حساس باشند و در صورت نیاز از پزشکان و روان‌شناسان کمک بگیرند.
 
 ریشه عبارت زیر آب زنی:
زیرآب، در خانه های قدیمی تا کمتر از صد سال پیش که لوله کشی آب تصفیه شده نبود معنی داشت .
 زیرآب در انتهای مخزن آب خانه ها بوده که برای خالی کردن آب، آن را باز می کردند .
این زیرآب به چاهی راه داشت و روش باز کردن زیرآب این بود که کسی درون حوض می رفت و زیرآب را باز می کرد تا لجن ته حوض از زیرآب به چاه برود و آب پاکیزه شود.
در همان زمان وقتی با کسی دشمنی داشتند برای اینکه به او ضربه بزنند زیرآب حوض خانه اش را باز می کردند تا همه آب تمیزی را که در حوض دارد از دست بدهد.
صاحب خانه وقتی خبردار می شد خیلی ناراحت می شد چون بی آب می ماند.
این فرد آزرده به دوستانش می گفت:
«زیرآبم را زده اند.»
پی نوشت:
خداوند ما را از شر تمامی حسودان خود کم بین زیرآب زن حفظ فرماید!الهی آمینفرشته
/ 21 نظر / 65 بازدید
نمایش نظرات قبلی
sezar

دوست عزیزم بصورت اتفاقی با وبسایتی آشنا شدم که از خط خط نوشته هایش غمی جانکاه زبانه میکشد بنام www.sabayepedar.net www.blog.sabayepedar.net از شما دوست مهربانم میخواهم به آدرس این وب مراجعه کنید و از نزدیک شاهد درد و رنج کودکی زیبا که متاسفانه پنج سال است دچارزندگی نباتی شده باشید. او نیازمند دعا وحمایت ویاری شما مهربانان است . پس دست یاریتان را از او دریغ نکنید. به دیگر عزیزان نیز اطلاع رسانی کنید و مطلبی را در وبلاگتان جهت اطلاع رسانی و کمک به این کودک در صورت صلاحدید و امکان به این موضوع اختصاص دهید

رویا

مهردااااااااااااااااااااد!

راضی بانو

سلام ... چرا خبری از آپدیت نیست ؟[سوال] نکنه خدای نکرده حسودان خود کم بین زیرآب زن وبلاگتونو چشم زدن ؟؟[چشمک][عینک]

خاطرات سپید من

از دلم که نیومدی در بیاری تولد خودمو شوهرمم که نیومدی تبریک بگی این که کارشناسی قبول نشدمم که نیومدی دلداریم بدی آپم که نکردی خبری هم که نیستش ازت اینکه هنوز دلم هواتو میکنه مرام و معرفت سابقته شک نکن [نیشخند][نیشخند]

خاطرات سپید من

راستی به خاطر این مطلب زیر آب زن و یه سوال دیگه که یکی از استادا سر کلاس طرح کرد1ونیم نمره مفتی گرفتم خیلی دعات کردم [نیشخند] یه سوالش همین جریان زیر آب زن بود یه سوالشم اینکه چی شد که دکمه لباس اختراع شد

رویا

سلام مهرداد.خوبی؟ رسیدن به خیر ..افتخار دادین برادر! عکس که از وب پیدا شده..اما گمونم ایرانی باشه..دلچسبه. خوشحالم که برگشتی..عکس امروزم تقدیم به تو!

گنجشک پرگوی باغ

سلام مهرداد خان! ممنونم که یادی کردی! همه چیز روبراهه؟ شما خوبی؟ زندگی به کام هست ایشالا!!! با ننوشتن چه می کنید؟

رویا

راستی به چه نکته ی جالبی اشاره کردی ..سکوت و فریاد هم زمان..خو اینا حاصل تجربه س[چشمک] سلام!

رویا

سلام.. توی پستی که راجع به خانوما و آقایون نوشتم.