حتماً در جریان هستین که  بالآخره پرونده بازیهای آسیایی به خوبی و خوشی بسته شد و کاروان ورزشی کشورمون با ثبت رکورد ٢٠ مدال طلا بعد از چین میزبان و کره و ژاپن به مقام چهارم رسید. مطلبی که بیش از این موفقیت منو خوشحال کرد درخشش بانوان ورزشکار ایرانی بود که با وجود رعایت حجاب اسلامی تونستن مدالهای فراوونی صید کنن و با رکورد بی سابقه ای که از خودشون به جا گذاشتن چشم حسودان رو کور کردن!

در میان این بانوان، خانم خدیجه آزادپور تونست نخستین مدال طلای زنان ایرانی رو در ۴٠ سال اخیر به دست بیاره و از ٢٠ مدال طلایی که ایران نصیب خودش کرد، عنوان تنها دختر طلایی کاروان ورزش ایران رو به دست آورد. در حقیقت او اولین بانوی تاریخ ورزش ایران است که در رقابت های بازی های آسیایی به مدال طلای رقابت های انفرادی دست یافته است.

 

«هر ورزشکاری که در بازی های آسیایی گوانگجو به مدال طلا دست پیدا کند، در صورتی که صاحب خانه نباشد، سند منزل مسکونی او را در همان فرودگاه تحویل او خواهیم داد.»

این وعده ای بود که علی سعیدلو، رییس سازمان ورزش و معاون محمود احمدی نژاد، رییس جمهور اسلامی، پیش از اعزام کاروان ورزش ایران به بازی های آسیایی ۲۰۱۰ داد.

آزادپور که برای کسب مدال از این بازی ها، چند ماه را به صورت شبانه روزی در اردوی تیم ملی به سر برده و تمرینات طاقت فرسایی را زیر نظر سرمربی چینی ووشو سپری کرده بود، ابتدا مقابل کره جنوبی به پیروزی رسید. سپس بر ویتنام غلبه کرد. در نیمه نهایی نیز رقیب تایوانی را شکست داد.

رقیب فینالیست او اهل هندوستان بود که او هم نتوانست نوار پیروزی های بانوی شکست ناپذیر ورزش ایران را قطع کند.

به این ترتیب، در کشور چین که مهد این رشته ورزشی است، یک بانوی ایرانی به رغم این که حریفانش از مایوی ورزشی استفاده می کردند و در زدن تکنیک های پا، سبکبال تر بودند، با پوشیدن شلوار گرمکن توانست گردن آویز طلا را نصیب خود کند.

آزادپور پس از بازگشت به ایران به سایت خبری تبیان گفته است: «پاداشی دریافت نکرده‌ام و مسئولین به وعده خودشان عمل نکرده اند. قبل از اعزام به من وعده اهدای خانه در صورت کسب مدال طلا را دادند و عنوان کردند پس از بازگشت شما از مسابقات، کلید آپارتمان در همان فرودگاه اهدا خواهد شد.»

پس از پیگیری هایی که خدیجه آزادپور انجام داده است، به او گفته شده که غیر از کسب مدال طلای بازی های آسیایی باید ازدواج کند تا این پاداش دولتی به او تعلق بگیرد!

قهرمان بی رقیب ووشوی ایران در گوانگجو، در مصاحبه خود درباره این پاسخ مسئولین گفته است: «این تصمیم باعث تضعیف روحیه من شده و با دلسردی به آینده نگاه می کنم. من از خیلی چیزها گذشتم و تلاش های فراوانی کردم تا توانستم طلا بگیرم و برای کسب آن، شب و روز نداشتم.»

آزادپور همچنین یادآور شده است بانوی اهل کشور قطر که پایین تر از او روی سکوی سوم قرار گرفت، پس از پایان مراسم توزیع جوایز و در همان سالن مسابقات، ۴۰ هزار دلار پاداش گرفت.

گفتنی است، تبعیض در اعطای پاداش به زنان و مردان ورزشکار ایرانی، پیش از رقابت ها نیز اتفاق افتاد. سازمان تربیت بدنی به ملی پوشان مرد اعزامی به گوانگجو مبلغ ۱۰ میلیون تومان پاداش داد اما خانم ها فقط نهصد هزار تومان گرفتند.

قضاوت رو به خودتون میسپرم!

پی نوشت:

١- این هم یکی از آخرین کاربردهای شوهر در قرن ٢١!نیشخند

٢- دارم میرم سفر! پس پیشاپیش از انتشار با تاخیر نظرات دوستان عزیزم پوزش میطلبم.