کشور عزیزو خوش نقشه مون ایران به علت موقعیت مکانیش از چندهزار سال پیش چهار راه تمدن و محل عبور اقوام بوده. ساکنین اولیه ایران قبل از اومدن آریائیها، آریائیها، اسکندر مقدونی و سربازان یونانیش، رومیها، اعراب، مغولها، برده های آفریقایی و.........کسانی هستند که ما ایرونیای امروزی بازمانده و فرزندان اونها هستیم!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

حتی سربازان روسی و آمریکایی و انگلیسی که طی جنگهای ایران و روس و اول و دوم جهانی پاشون رو به ایران گذاشتند، متاسفانه یا خوشبختانه ژنهایی از خودشون رو در میون هموطنان ما باقی گذاشته اند! خجالت

رو همین حسابه که اگه به نقاط مختلف ایران سفر کنیم میتونیم طیف متنوع هموطنامون رو از بلوند چشم روشن تا سیاه پوست و چشم بادومی ببینیم! بلوندهایی با موهای طلایی که فکر میکنی طرف آلمانیه اما وقتی باهاش صحبت کنی میفهمی مثلاً ریشه اش بختیاری یا قشقائیه!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

سیاه پوستی که عین اهالی تانزانیا و اوگانداست اما میبینی شناسنامه ایرونی داره و بچه چابهار یا قشم و آبادانه!

چشم بادومی که هم تیپ چینیها و اهالی آسیای میانه است اما اگه سوال کنی متوجه میشی متولد گنبد یا مشهده!(یادتون میاد چندسال پیش قزاقستان ادعا کرده بود خداد عزیزی قزاقه؟)

من که خیلی از این مسئله لذت میبرم و تا اونجا که میدونم هیچ کشوری بطور بومی چنین تنوعی نداره! شاید بشه گفت فقط آمریکائیها دارای این تنوع ظاهری هستند اما همه میدونیم که این تنوع اونها فقط بخاطر اینه که کلاً جمعیت آمریکا از روز نخست متشکل از مهاجرینی بوده که از تمام نقاط دنیا و بخصوص اروپا پا به اونجا گذاشته اند و این روند کماکان با مهاجرپذیری شدید این کشور هنوز ادامه داره. 

یه سید آذری قدبلند مو بور و چشم آبی رو در نظر بگیرید! فقط با همین اطلاعات مختصر داده شده میشه به سادگی حدس زد که ایشون کلکسیونی از ژنهای مختلف اجداد آریایی، مغول و عرب خودش رو به همراه داره!

حالا بگید ببینم دوست دارید بدونید اجداد شما از کجا اومدن و ریشه تون به کجا برمیگرده؟ دوست دارید بدونید دخترعموها و پسرعموهاتون الآن تو سوئد هستن یا هند؟ علاقه دارید بفهمید اونهایی که ژنهاشون مشابه شما و هم خونتون هستن در کدوم قاره ها و نقاط جهان بیشتر گسترده شده اند؟

 

 

 

 

 

 

 

میخواهید بدونید زبونم لال بیماری که دچارش هستید چند درصد احتمال داره بخاطر ارث و میراث ژنتیکتون باشه و یا خدای ناکرده ممکنه حامل چه بیماریهای ژنتیکی باشید؟

راه حل اینجاست! فقط باید ۴٠٠ دلار هزینه کنید، چند هفته صبر و حوصله داشته باشید و زبان انگلیسیتون هم خوب باشه!

با مراجعه به سایت https://www.23andme.com  و خرید یک کیت آزمایش به قیمت ٣٩٩ دلار میتونید پا در راه گشودن رمز ژنتیک خودتون بگذارید.

در لوله آزمایش مقداری از آب دهانتون رو میریزید و محلولی به اون اضافه کرده و با گذاشتنش در جعبه مخصوص به آدرس شرکت مربوطه پستش میکنید. بعد از دو الی ۴ هفته نتیجه آزمایش از طریق ایمیل براتون ارسال میشه و پرده از بسیاری از رازهاتون برداشته میشه!

ریشه مادری و ریشه پدریتون بطور جداگانه بررسی و معلوم میشه و حتی بهتون گفته میشه با کدوم یک از افراد معروف تاریخ قرابت ژنتیک دارید!

باور کنید نه شوخیه و نه سر کاری! من کسی رو میشناسم که این کار رو کرده و فهمیده ریشه اروپایی داره!

فقط امتحانش مجانی نیست! یه کم خرج داره!زبان

پی نوشت: پیشاپیش از تمام دوستانی که نظرات قشنگشون رو بعد از چندروز منتشر خواهم کرد عذر میخوام چون دارم میرم ماموریت و انشاء الله چهارشنبه برمیگردم!

لطفاً با دونستن این مسئله یه وقت شیطونه گولتون نزنه برید ۴شنبه بیاید نظر بدیدا!بغل

میخوام وقتی برگشتم اقلاً به تعداد ٢٣جفت کروموزومهای انسان، نظر واسه این پست داده باشین!

در غیر اینصورت دیگه زحمت نمیکشم شب ماموریت که هنوز وسایلم رو جمع و جور نکرده ام از این پستای جالب و کمیاب و دست اول و کاربردی براتون تهیه کنم!از خود راضی