سالی چندبار سینما میرم و معمولاً پیگیر اخبار سینمای ایران و جهان هستم. زیاد نمیتونم فیلم ببینم اما دستم برسه فیلمای خوب رو یا میرم یا میخرم و چون معمولاً فرصت دیدنشون رو ندارم میذارم واسه فرصت مناسب!

سالها هم از آخرین باری که برای دیدن فیلمهای جشنواره دهه فجر به سینما رفتم میگذره.

سه شنبه یکی از دوستام گفت دوتا بلیط  جشنواره رو داره و آیا میخوام یا نه؟ پرسیدم مربوط به کدوم بخش جشنواره و چه فیلمیه که گفت فقط میدونم مربوط به بخش خارج از جشنواره است و حتی اسمشو نمیدونه!

منم که تو این سالها پیش اومده بعد از بیرون اومدن از سینما خودم رو واسه دیدن فلان فیلم سرزنش کرده باشم مردد شدم و گفتم بعداً جواب میدم.

بالآخره بعد از چندساعت برای تنوع و رفع خستگی هم که شده بلیطها رو ازش گرفتم و تو سرمای عصر چهارشنبه رفتم خودم رو رسوندم به سانس 5 بعداز ظهر سینما فلسطین.

چون همراه پیدا نکردم بلیط دومی رو هم با خودم بردم گفتم شاید دم در سینما از قیافه یکی خوشم اومد و دادم بهش تا طفلی بلیطه مجانیه حروم نشه!شیطانچشمک

تا لحظه ای که چراغهای سالن خاموش شد و حتی دقایقی از شروع پخش هم نام فیلم مشخص نبود!

با ظاهر شدن چهره "آهو خردمند" در هیبت یک پیرزن روستایی با چادر گلدار و....گفتم بَه! شانس ما رو ببین توروخدا! نیومدیم، نیومدیم، نیومدیم جشنواره حالا هم که تنها و بیکس اومدیم گیر چه فیلمی افتادیم!:

زخم شانه حوا!

اما نمیدونم چرا از همون آغاز، موسیقی فیلم حسابی منو گرفت و برد تو خودش!

بعد کم کم که رفتیم جلو دیدم نه بدجور داره دلمو با خودش میبره......دلو که برد اشکو آورد....بهتر بگم اشکمو درآورد.....بارها و بارها!

از بعد از فوت برادر عزیزم تو فروردین تا حالا اینقدر اشکم در نیومده بود! اصلاً تا حالا واسه دیدن یه فیلم اینقدر گریه ام نگرفته بود!گریه

خوب شد موقع پخش فیلم چراغها خاموشه! خوب شد کسی باهام نیومد تا اشکامو ببینه! خوب شد اومدم بعد از مدتها یه فیلم "دل" دیدم!قلب بغل

خدایا شکرت! عجب توفیقی بهم دادی! چه حالی داد! سبک شدم و لذت بردم!

موقع بیرون اومدن از سینما کسی روش نمیشد تو صورت دیگری نگاه کنه.........

دیگه تعریف نمیکنم تا مزه فیلم نره!

فقط چندتا توصیه دارم:

مادرها بهتره این فیلمو نبینن! مادرهای جوون از دست داده اصلاً نبینن!

خانمها این فیلمو ببینن! خانمهای فمینیست حتماً ببینن!

جوونها بهتره این فیلمو ببینن! جوونهایی که مادر از دست دادن حتماً ببینن!

عاشقها این فیلمو ببینن! عاشقهایی که عشقشون رو از دست دادن اصلاً نبینن!....نه...نه ...حتماً ببینن!

معشوقها این فیلمو ببینن! معشوقهایی که دو نفر عاشقشون هستن حتماً ببینن!

******************

من تحلیلگر حرفه ای فیلم نیستم اما به رغم اشکالات کوچکی که ممکنه به چشم تماشاگر دقیق و حساس بیاد واقعاً موندم و حیفم اومد که چرا چنین فیلمی که هر چندسال یکبار در آسمان سینمای ایران میدرخشه در بخش مسابقه شرکت داده نشده؟

موسیقی فیلم، فیلمبرداریش، موضوعش، کارگردانیش و از همه مهمتر از دل برآمدن و بر دل نشستنش خیلی عالی و کم نظیر هستن!

خود کارگردان گفته دیگه نمیتونم چنین فیلمی بسازم چون با دلم ساختمش!