سالهاست دارم ایران رو میگردم و میبینم و میشنوم و میبویم و لذت میبرم! از اون گوش گربه خوشگله تو ماکو بگیر تا اون پایین پایینها تو چابهار! از کلات نادری و لطف آباد تو مرز ترکمنستان بگیر تا شلمچه و اروندکنار تو مرز عراق!

هم گرمای بالای 50 درجه خوزستان زرخیز رو دیدم و کباب شدم و هم تو سرمای 22 درجه زیر صفر حوالی همدان داشتم یخ میزدم! هم چله زمستون کنار ساحل میناب و کیش با لباس تابستونی گشتم و هم تو 22 خرداد دور و بر سراب از سرما مثل بید لرزیدم و به بخاری پناه بردم! میخوام بگم کمتر کشوری تو جهان هست که تنوع آب و هوایی و جغرافیایی ایران ما رو داشته باشه. کوه و جنگل و کویر و دریا و جزیره و ......و سرما و گرما رو همزمان داشتن نعمتیه که فقط چندتا کشور دارن که اغلب از ما هم خیلی پهناورترن. تا اونجایی که میدونم آمریکا و چین و تا حدودی الجزایر و شیلی و شاید یکی دوتا کشور دیگه پیدا میشن که اینها رو با هم داشته باشن. نیمه دوم فروردین جنوب بلوچستان گرمای تابستون تهران رو داشت و 22 اردیبهشت اطراف چالدران شاهد بارش برف بودیم!تعجب

 کمتر کشوری تو جهان هست که تنوع قومیتی ایران ما رو داشته باشه. وقتی سیاه پوست ایرانی که دقیقاً تیپ آفریقاییها رو داره تو ذهنم در کنار خوش تیپ خان بلوند چشم سبز مو بور آریایی تبار و یه خراسونی چشم بادومی میذارم الکی الکی کیف میکنم! وقتی میرم سنندج دوتا جمله کردی رو با لهجه خوب بطور محبت آمیز میگم بهم میگن:"تو که کُردی چرا اینجا با ما فارسی صحبت میکنی؟" بازم کیف میکنم! وقتی اینور اهواز یه چیزی رو به عربی محلی یاد میگیرم و فرداش اونور اهواز بعد از بیانش بهم میگن: " اِ! وُلک! پس تو خودت عرب بودی؟" دوباره لذت میبرم و میفهمم لهجه مناسبی داشتم! وقتی تو ارومیه سر فلان پروژه به زبون ترکی به یه کارگر میگم خسته نباشی و ذوق میکنه منم از ذوقش ذوق میکنم!بغل حالا بماند که پشت سرش در برابر اصرار دوستان که:" آخه تو که ترکی چرا تا حالا پنهان میکردی؟" نمیتونم ثابت کنم که ترک نیستم! 

بابا! وقتی این همه جای قشنگ تو کشور خودمون هست چرا اینقدر آگهی سفر به تایلند و ترکیه و مالزی و چین و .... تو روزنامه هامون هست؟ غصه ام میگیره وقتی میبینم هرکی دستش به دهنش میرسه میخواد بره پولاشو برای دیدن کشورهای خارجی خرج کنه! نمیگم نرین خارج، میگم ایران خوشگله رو دیدین؟ خودمم دستم برسه و بتونم عاشق جهانگردیم اما تو رو خدا اول ایران بعد خارج! پولاتون رو به جای اینکه تو حلق این اماراتیهای ناسپاس بریزین برین تو ایران خودمون خرج کنین لطفاً! چراغی که به خانه رواست به مسجد حرام است.

بهار که همیشه قشنگه اما این فصل بهار با لطفی که خدا کرد و بارندگی مناسبی رو شاهد بودیم نمیدونید اطراف ارومیه و پیرانشهر و غرق آباد ساوه و لرستان و ... چقدر زیبا شدن! وسط مزارع سرسبز گندم دیم فرش قرمز شقایق جوری خودنمایی میکنه که آدم به زیبایی شناسی و زیبایی دوستی خالق هستی بیشتر پی میبره! عجب نقاشیه خدا!قلب 

اگه اهل عکاسی هستین پاشین برین تو طبیعت و در کنار صفا کردن از گل و بلبلای ایرونی عکس بگیرین و به اونایی که نمیتونن برن نشون بدین. جون من پاشین! پاشین تنبلی نکنین و اگرم خواستین برین تو رو خدا اینقدر به این گیلان و مازندران و شیراز و اصفهان گیر ندین! به خدا کردستان و کرمانشاه و ایلام و همدان و آذربایجان و چهار محال و .... هم قشنگن! تا گرمتر از این نشده و بهار بای بای نکرده از فرصت استفاده کنین! 

پولدارا! به خدا مرغ همسایه غاز نیست که اینقدر واسه خارج رفتن سر و دست میشکنین!

کم پولا! به خدا میشه ساده گرفت و یه جور سفر رفت که خیلی هم خرجتون بالا نزنه!

بی پولا! خدا بهتون صبر و پول بده ایشالا!

پی نوشت: 1- امروز ساعت 3:30 پاشدم رفتم فرودگاه اما بعد از چند ساعت علافی به علت طوفان گرد و خاک پرواز بیرجندمون لغو شد تا من بیام و بتونم اینها رو براتون بنویسم.

2- اگه سوالی درباره جاهای دیدنی ایران داشته باشین شاید بتونم کمکتون کنم. 

3- هروقت ذوق کنم بازم از این دست مطالب مینویسم. عکس مکسم زیاد دارم. سعی میکنم در اولین فرصت براتون بذارم.

4- "ایران" یه اسم زنونس!..........مژه