با توجه به اینکه همگی ما کم و بیش در محل کار یا بعضاً در سایر مکانهایی که حضور اجتماعی داریم با افراد به اصطلاح «زیر آب زن» برخورد کرده و میکنیم این مطلب رو تقدیم میکنم تا شناخت بیشتری از این نوع افراد و نحوه مقابله با آنها و همچنین ریشه و سابقه این عبارت داشته باشیم:

 یک جامعه‌شناس گفت: برای مبارزه با پدیده زیرآب‌زنی باید برای شنیدن حرف‌های یک زیرآب‌زن، وقت نگذاریم.


"فاطمه بیات" در گفت‌ وگو با ایسنا، اظهارکرد: این موضوع یک پدیده فرهنگی بسیار مخرب است که خود کم‌بینی بسیاری از افراد و عقده‌های روان‌شناختی فرصت‌های به دست نیامده سبب ترغیب افراد به استفاده از این ترفند می‌شود و باید با شهامت جلوی این افراد ایستاد و این اقدامات را در گلو خلفه کرد و زمانی که افراد احساس کنند شنونده‌ای ندارند به تدریج این رفتارها حذف می‌شود.
وی افزود: در اسلام نیز برای مبارزه با این پدیده، غیبت حرام شده است و اگر شخصی به مسایل دینی پایبند باشد و به قباحت اعمال خود پی ببرد این پدیده کم‌رنگ می‌شود، از این‌رو باید به کودکان آموخت که به جای حسادت از موفقیت طرف مقابل الگوبرداری کنند و نقاطی را که سبب موفقیت وی شده‌اند شناسایی کنند که در این صورت، کودکان می‌آموزند به جای پایین کشیدن یک فرد، خود را بالا بکشند.
بیات خاطرنشان کرد: این موضوعات ریشه در آموزش خانواده دارد زیرا کسانی که دیدگاه وسیع دارند و منطقی هستند این کار را انجام نمی‌دهند و این در حالیست که افراد زیرآب‌زن نحوه رقابت سالم را آموزش ندیده‌اند و گاهی مشکلات شخصیتی و روان‌شناختی دارند.
وی اظهار کرد: افراد زیرآب‌زن با این تفکر که برای رشد خود باید جلوی رشد بقیه را بگیرند یک معادله غلط را انجام می‌دهند زیرا با این کار خود شخص نیز به جای رشد پسروی خواهد کرد. اگر این افراد توانستند در آینده رشد کنند و سرپرست یک گروه یا ارگانی شوند به مابقی کارمندان اجازه رشد نمی‌دهند و این نمود بزرگ یک مشکل روان‌شناختی در جامعه است.
این جامعه‌شناس تأکید کرد: اولیاء باید برای تربیت کودکان بیشتر وقت بگذارند و نسبت به اعمال خطرناک کودکان نظیر حسادت، حساس باشند و در صورت نیاز از پزشکان و روان‌شناسان کمک بگیرند.
 
 ریشه عبارت زیر آب زنی:
زیرآب، در خانه های قدیمی تا کمتر از صد سال پیش که لوله کشی آب تصفیه شده نبود معنی داشت .
 زیرآب در انتهای مخزن آب خانه ها بوده که برای خالی کردن آب، آن را باز می کردند .
این زیرآب به چاهی راه داشت و روش باز کردن زیرآب این بود که کسی درون حوض می رفت و زیرآب را باز می کرد تا لجن ته حوض از زیرآب به چاه برود و آب پاکیزه شود.
در همان زمان وقتی با کسی دشمنی داشتند برای اینکه به او ضربه بزنند زیرآب حوض خانه اش را باز می کردند تا همه آب تمیزی را که در حوض دارد از دست بدهد.
صاحب خانه وقتی خبردار می شد خیلی ناراحت می شد چون بی آب می ماند.
این فرد آزرده به دوستانش می گفت:
«زیرآبم را زده اند.»
پی نوشت:
خداوند ما را از شر تمامی حسودان خود کم بین زیرآب زن حفظ فرماید!الهی آمینفرشته